Strona główna Ciekawostki Automatyzacja produkcji – przykłady

Automatyzacja produkcji – przykłady

1863
0
automatyzacja produkcji

Sytuacja produkcyjna na rynku zmienia się w zaskakująco szybkim tempie, tym samym w prosty sposób weryfikuje ona profil prowadzonej działalności. Tradycjonalne przedsiębiorstwa, które niegdyś cieszyły się dobrą opinią dzięki ręcznie wyrabianym produktom, nie mogą obecnie nadążyć za rozwojem technologicznym. Przez to często one upadają, bądź zyskują na tym potentaci produkcyjni, którzy potrafią zrobić podobny produkt, dużo taniej a zarazem w ilości masowej. W takim przypadku konieczne jest zainwestowanie w rozwiązania technologiczne, przyśpieszające i ułatwiające produkcję, a więc automatyzacja produkcji. Jakie są dostępne na rynku możliwości? Oto przykłady.

Mechanizacja i automatyzacja – co, jak i dla kogo

Cel rozwoju współczesnej firmy obrazuje pojęcie „zrobić szybciej, sprzedać taniej i przy minimalnych kosztach produkcyjnych”. Dlatego coraz więcej małych przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie w swojej firmie automatyki, która może być zaprojektowana bezpośrednio pod dany profil działalności, z uwzględnieniem specyfiki danej branży oraz dotychczasowej infrastruktury.

Automatyzacja firmy jest więc obecnie nieodzownym standardem na polskim rynku i polega na wdrażaniu jak największej ilości maszyn w procesy technologiczne, ograniczając przy tym zaangażowanie człowieka. W rozwiązaniu takim pracownik musi trzymać pieczę, jednak to  maszyny przejmują jego zadania. Linia produkcyjna charakteryzuje się niezwykłą precyzją oraz ciągłością, ponieważ maszyna nie czuje zmęczenia i może pracować przez cały czas, w przeciwieństwie do człowieka.

Automatyka przemysłowa Łańcut

Linie produkcyjne – Producent Omega Tech

https://omegatech.pl/

Urządzenia składające się na proces automatyzacji produkcji można zakupić modułowo, jednak w większości przypadków powinny być one zaprojektowane przez profesjonalną firmę, która trudzi się wdrażaniem automatyki. Proces rozpocznie się od projektu, który będzie miał na celu przedstawienie schematu działania systemu, maszyn oraz całego ciągu, tj. produkcja, transport, pakowanie.  Kolejnym etapem jest stworzenie sprawnego układu mechanicznego, który będzie zgodny z rysunkiem technologicznym. Układ ten powinien mieć serce, tj. sterownik oraz duszę, czyli wszelkiego rodzaju czujniki i manipulatory. Po złożeniu systemu w całość przeprowadza się pierwsze testy oraz kalibracje.

Największą zaletą automatyzacji jest jej modułowość, co pozwala na natychmiastowe wdrożenie całego układu bądź sukcesywne wdrażanie go po części, zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem oraz dokumentacją. Pozwala to na racjonalne zaplanowanie budżetu, który zostanie przeznaczony na automatyzację firmy oraz podjęcie decyzji o  szybkości odczuwania wymiernych korzyści- natychmiastowo lub współmiernie wraz z rozwojem linii produkcyjnej.

Moduły jakie można wdrożyć na linii produkcyjnej

Automatyzacja produkcji to obszerne zagadnienie, na które składać się może wiele poszczególnych elementów. Komponenty te mogą być wykorzystywane samodzielnie, lub tworzyć całość. Oto przykłady rozwiązań, które mogą być wykorzystane podczas procesu automatyzacji firmy:

Przenośnik taśmowy – który jest najprostszą formą automatyzacji przedsiębiorstwa. Pozwala on na transport produktu z punktu A do punktu B, bez ingerencji człowieka.

Urządzenie zmiany kierunku– automat, który jest integralną częścią systemu przenośników i pozwala na zmianę kierunku transportowanego produktu lub przerzucenie go na odrębną linię.

Ramię (manipulator)– urządzenie te nazywane także robotem potrafi przekładać towar, pakować go oraz sortować według określonych parametrów. Jest to jeden z najważniejszych elementów na linii produkcyjnej.

Pakowarka– finalna część linii technologicznej. Urządzenie to potrafi zrealizować kilka zadań, takich jak pakowanie towaru, paletowanie go a następnie zabezpieczenie do transportu, np. poprzez owinięcie folią stretch.

Wózek– coraz częstszym rozwiązaniem jest wprowadzenie automatycznych robotów sortujących. Te inteligentne urządzenia potrafią przetransportować paletę z produktem do danego miejsca w magazynie oraz odpowiednio oznaczyć ją marketem, po czym wprowadzić w katalog systemu.

Pozostałe urządzenia to kwestia wyobraźni projektanta. Współcześnie można zaprojektować sprzęt do każdej gałęzi przemysłu. Szerokie spektrum urządzeń oraz komponentów mechatronicznych, takich jak czujniki czy manipulatory, pozwalają na stworzenie standardowych linii lub produkcji z zastosowaniem nietypowych rozwiązań.

 

Poprzedni artykułKoronawirus szaleje w Powiecie – Zmarła jedna osoba
Następny artykułEpidemia koronawirusa w Powiecie!