Przed wakacjami amatorzy jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach otrzymali do dyspozycji skatepark. Pomimo że inwestycja nie była szczególnie kosztowna, warto o niej napisać. Jest ona przykładem na to, że obywatelskie inicjatywy potrafią być skuteczne.

Skatepark, nazywany także rolkowiskiem, wybudowano ze środków miasta Leżajska. Obiekt znajduje się w pobliżu boiska wielofunkcyjnego przy Gimnazjum Miejskim. Pierwsze oficjalne sygnały, że taki obiekt jest potrzebny, dotarły do władz miasta prawie 10 lat temu.

W 2005 roku działająca przy gimnazjum rada rodziców wysłała do samorządu pismo w tej sprawie. Rada sfinansowała dokumentację budowy boiska wielofunkcyjnego i rolkowiska. Dokumentacja  została sfinansowana przez radę rodziców. Żeby zrealizować inwestycję, samorząd miasta szukał środków pomocowych z zewnątrz, co udało się w 2007 r. – pozyskano dotację z ministerstwa sportu na budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią. Jednak sprawa skateparku nadal pozostała nierozwiązana.

Minęło pięć lat, w sprawę zaangażowało się Stowarzyszenie „Rozwój Leżajska”. We wrześniu 2012 r. do władz miasta trafiła petycja przypominająca o tym, że skatepark nadal czeka na budowę. Pod dokumentem podpisało się blisko 1000 osób. Władze miasta wyszły naprzeciw postulatom mieszkańców i rozpoczęły realizację inwestycji. – Zamontowaliśmy cztery urządzenia: bank ramp, funbox z grindboxem i rurą, quoterpipe, rail. Na wyposażenie miasto przeznaczyło 33,8 tys. zł. Rozmieszczenie i rozplanowanie montażu poszczególnych elementów zostało zaproponowane przez profesjonalną firmę zajmującą się tego typu inwestycjami. Jeśli środki finansowe pozwolą, to istnieje  możliwość rozbudowy obiektu o dodatkowe elementy – mówi Marek Karakuła, wiceburmistrz Leżajska.

Przedstawiciele stowarzyszenia nie kryją zadowolenia z faktu, że władze miasta udało się przekonać do skateparku. – Ten obiekt to wizytówka dla Leżajska. Na jego terenie można organizować zawody, które z pewnością pomogą promować miasto, ściągając kibiców i zawodników. Skatepark to nie tylko obiekt sportowy, ale też miejsce – powiązanej z tym stylem życia – kreatywności młodych ludzi, wystaw tematycznych, koncertów, prezentowania i tworzenia produkcji filmowych – przekonuje Andrzej Chmura, prezes stowarzyszenia i jeden z inicjatorów akcji.

Głos Leżajska

Autor: ANNA KIELAR