14 lipca br. Brzóza Królewska tętniła muzycznym życiem. Gala Orkiestr Dętych, która na stałe wpisała się już do kalendarza imprez kulturalnych wsi, w tym roku również zgromadziła tłumy zainteresowanych.

Na początek, tradycyjnie już, miał miejsce przemarsz w szyku paradnym uczestników festiwalu na stadion sportowy i efektowny akcent inauguracyjny, który oczarował nie tylko publiczność, ale i niezdecydowaną aurę. Siedem orkiestr biorących udział w przeglądzie wspólnie wykonało marsz „Na straży”.

– Od rana z niepokojem spoglądaliśmy w niebo. Prognozy nie były optymistyczne, jednak donośne dźwięki instrumentów dętych zrobiły swoje. Muzyka rozbrzmiewająca w Brzózie zaczarowała pogodę – mówi Dominik Rup, wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzóza Królewska.

Kiedy słońce zaczęło przedzierać się przez deszczowe chmury, z ulgą można było przystąpić do uroczystego otwarcia gali. Dokonał tego prezes Stowarzyszenia – Mariusz Nycz. Podkreślił nieocenione zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli, bez których niemożliwa byłaby organizacja tak dużej imprezy muzyczno-rozrywkowej. Do konkursu przystąpiły orkiestry, które reprezentowały: Nowojaworowsk (Ukraina), Tryńczę, Kuryłówkę, Grodzisko Dolne, Żołynię, Węgierkę i oczywiście Brzózę Królewską.

Podobnie jak w ubiegłych latach, orkiestry zaprezentowały bardzo zróżnicowany repertuar. Oprócz typowo marszowych utworów były standardy rozrywkowe i melodie ludowe. Każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Grand Prix Gali Orkiestr Dętych 2013 zdobyli muzycy z Tryńczy. To już drugie ich zwycięstwo  w trzyletniej historii Gali Orkiestr w Brzózie Królewskiej.

Oprócz orkiestr biorących udział w przeglądzie, na scenie występowały również dzieci i młodzież z formacji tanecznych funkcjonujących przy Zespole Szkół w Brzózie Królewskiej.

– Dokładamy starań, aby każda kolejna edycja gali była wyjątkową ucztą muzyczną. Już w trakcie tegorocznej uroczystości zrodziły się ciekawe, niebanalne pomysły na organizację tej imprezy w przyszłym roku. Będzie jeszcze atrakcyjniej – zapewniają członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzóza Królewska.

gala