Policjanci z leżajskiej komendy zatrzymali mężczyznę, który okradł izraelskiego pielgrzyma. Sprawca skradł z jego walizki butelkę alkoholu, odtwarzacz mp3 i portfel, ale także tefilin, który wyznawcy judaizmu używają w czasie modlitwy.
Zatrzymany młody mężczyzna, w ubiegły czwartek, tuż po północy, wykorzystał okazję i wszedł do pomieszczeń łaźni żydowskiej przy ulicy Studziennej w Leżajsku. Znajdowały się tam bagaże pielgrzymów odwiedzających grób cadyka Elimelecha. Mężczyzna zaczął po kolei otwierać walizki. Z jednej z nich ukradł butelkę alkoholu, odtwarzacz MP3, portfel z walutą izraelską oraz przedmiot przypominający pas. Jak się okazało łupem złodzieja padł tefilin używany przez wyznawców judaizmu do modlitwy. Jego wartość oszacowano na blisko 8 tys. złotych.
Funkcjonariusze, którzy zajęli się sprawą, szybko wpadli na trop podejrzanego. Okazał się nim 22-letni mieszkaniec Leżajska. Mężczyzna został zatrzymany w piątek. Wyjaśnił, że izraelskie pieniądze próbował wymienić w kantorach, jednak gdy mu się to nie udało, wyrzucił je. Skradziony alkohol wypił, a odtwarzacz mp3 zgubił. Nie wiedział natomiast, czym jest czwarty skradziony przez niego przedmiot.
22-latek usłyszał zarzut kradzieży, przyznał się do jego popełnienia. Policjanci odzyskali skradziony tefilin i zwrócili go właścicielowi. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
tekst alternatywny