Z muzyką przez życie

  175
  1

  26 stycznia br. w hali sportowej Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Żołyni miał miejsce benefis z okazji Jubileuszu 65-lecia pracy twórczej pana Józefa Bosaka, skrzypka Kapeli Ludowej „Grodziszczoki”.

  Pana Józefa, jak sam mówi, od najmłodszych lat „ciągnęło” do muzyki. Mając 12 lat zadebiutował występem dla szerszej publiczności i od tej chwili na stałe związał się z muzykowaniem. Grywał w różnych kapelach, akompaniował wielu zespołom, przez wiele lat grał w orkiestrze dętej w Rakszawie.

  Umiłowanym przez pana Józefa instrumentem są skrzypce i to właśnie dzięki nim ponad 12 lat temu związał się z Ludową Kapelą „Grodziszczoki”. Pełniąc funkcję prymisty w naszej kapeli doczekał się największych artystycznych sukcesów. Najważniejsze z nich to:

  Nagroda w Ogólnopolskim Spotkaniu Kapel w Kazimierzu,

  Nagroda Specjalna na Międzynarodowym Spotkaniu Kapel w Toruniu,

  Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przyznana w 2007r. Nagroda im. Oskara Kolberga.

  W trakcie trzygodzinnego jubileuszowego koncertu zaprezentowało się wielu artystów z Żołyni, Łańcuta, Rakszawy, Gniewczyny i oczywiście Grodziska. Byli to instrumentaliści, wokaliści i tancerze skupieni w różnych zespołach i kapelach. Dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy swoimi popisami scenicznymi bawili publiczność, a przede wszystkim dziękowali zacnemu Jubilatowi za jego pełną pasji działalność artystyczną.

  Jak na benefis przystało nie zabrakło również laudacji na cześć Jubilata, którą wygłosił pan Czesław Drąg, kierownik działu Upowszechniania Sztuki i Współpracy z Samorządami, z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.Tuż przed finałem na scenie zaprezentowała się nasza Młodzieżowa Kapela Ludowa, a chwilę później wójt gminy pan Jacek Chmura w imieniu całej społeczności gminnej wręczył Jubilatowi okolicznościową statuetkę z dedykacją: „Panu Józefowi Bosakowi w uznaniu zasług dla grodziskiej kultury ludowej, skrzypkowi najlepszej kapeli ludowej w Polsce”.

  Na finał zaśpiewał i zatańczył z przytupem Zespół „Grodziszczoki”, a do taktu podegrała oczywiście grodziska kapela.

  ź: Grodzisko Dolne

  Poprzedni artykułMieszkańcy Leżajska i okolic pomagają Michałkowi
  Następny artykułOdpowie za posiadanie marihuany

  Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.