Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo w okresie Świąt Wielkanocnych

  210
  0

  Okres przedświąteczny to między innymi czas zakupów. Zwiększony napływ klientów do sklepów, zakupy w gorączkowej atmosferze, nieraz przy udziale wszystkich członków rodziny, w tym również małych dzieci, mnogość promocji, kuszące propozycje zakupów, działania marketingowe ukierunkowane na psychologię kupujących – wszystko to powoduje, że pochłonięci zakupami często zapominamy o podstawowych, nawet tych najprostszych zasadach bezpieczeństwa.

  Pamiętajmy, że wybierając się na zakupy do sklepu nie powinniśmy zabierać ze sobą całego naszego dobytku. Powinniśmy zabrać tylko to, co jest nam potrzebne: tylko tyle pieniędzy lub tylko te karty płatnicze niezbędne do opłacenia zakupów.

  Nasze rzeczy zawsze powinny znajdować się w takim miejscu, aby cały czas były przez nas widoczne. Najczęściej wchodząc do sklepu, wkładamy do wózków na zakupy swoje kurtki, torby, portfele czy też saszetki. Pochłonięci oglądaniem towarów na sklepowych półkach całkowicie zapominamy o pozostawionych w wózkach naszych rzeczach. Nie zwracamy na nie uwagi. Wtedy wystarczy właśnie ta chwila, aby złodziej, który nas obserwuje wyjął portfel lub inne dokumenty pozostawione w koszu i poszedł z naszymi pieniędzmi lub z naszymi kartami płatniczymi.

  W miejscach bardzo zatłoczonych ( autobusy, sklepy) mogą pojawić się tzw. „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Działają szybko i najczęściej w grupie. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Taka sytuacja może mieć miejsce w sklepie podczas świątecznych zakupów jak i w środkach komunikacji miejskiej.

  Aby nie stać się ofiarą kradzieży kieszonkowej należy:

  • Portmonetki i portfele trzymać w zamykanej, wewnętrznej kieszeni marynarki lub kurtki. Nie należy ich wkładać do bocznych, zewnętrznych kieszeni, a już w żadnym przypadku do tylnej kieszeni spodni.
  • Większe kwoty lepiej rozdzielić na mniejsze sumy i włożyć do kilku kieszeni.
  • Nie trzymajmy przy sobie więcej pieniędzy niż to jest konieczne.
  • Zgubnym nawykiem wielu pań jest noszenie pieniędzy w koszykach, otwartych torbach i reklamówkach. Wsiadając do pociągu, tramwaju, czy też autobusu, torebkę lub teczkę z pieniędzmi trzymajmy przed sobą.
  • Ważne jest prawidłowe noszenie torebki. Zawsze powinna znajdować się w zasięgu wzroku właścicielki. W zatłoczonym pojeździe, w sklepie czy na targowisku najlepiej torebkę trzymać w dłoni przed sobą.
  • W miarę możliwości należy unikać tłoku. Warto zwrócić uwagę na osoby pchające się bez powodu i obserwujące cudze kieszenie i torebki. Złodzieja nie interesuje towar wyłożony na ladę.
  • Gdy ktoś nas naciska, dotyka bagażu czy kieszeni, należy dokładnie przyjrzeć się osobom z otoczenia. Kieszonkowiec w czasie „roboty” najlepiej chciałby pozostać anonimowy.
  • Przypominamy, aby w samochodach nie pozostawiać: dokumentów, kluczyków, części garderoby, ani też żadnych innych wartościowych przedmiotów.

  W czasie wzmożonych wyjazdów policjanci zadbają o bezpieczeństwo podróżujących. Więcej funkcjonariuszy pojawi się wtedy na drogach. Policjanci będą starali się zrobić wszystko, aby nic nie zakłóciło tego świątecznego okresu. Jednak powinniśmy pamiętać, że okres świąteczny i wyjazdów do najbliższych to również możliwości działania przestępców w celu zdobycia naszego mienia. Z pozoru przyjazny współpasażer może okazać się potencjalnym złodziejem.

  Jak zatem ochronić się przed kradzieżą? Co zrobić, by podróż minęła bezpiecznie? Pamiętajmy, by:

  • Zachować szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np. na dworcach kolejowych, przystankach, w środkach komunikacji publicznej oraz podczas wsiadania i wysiadaniu z zatłoczonego pociągu.
  • W czasie podróży nie pozostawiać bagażu bez opieki. Najlepiej mieć je cały czas przy sobie i nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem skierowanym do siebie.
  • Zwracać uwagę na drobne, choć często wartościowe przedmioty takie, jak aparaty fotograficzne, telefony komórkowe czy odtwarzacze mp3. Wychodząc na chwilę z przedziału sprawdźmy czy odruchowo nie pozostawiliśmy ich na stoliku.
  • Inne cenne przedmioty, dokumenty powinniśmy mieć cały czas przy sobie.
  • Baczną uwagą należy zwracać na bagaż podręczny, a w szczególności podczas podróży nocą.
  • Mieć przy sobie podczas podróży tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Resztę zostawmy na koncie, weźmy ze sobą kartę płatniczą. Jeżeli już musimy mieć więcej gotówki, to pamiętajmy by podzielić ją i rozłożyć w różnych miejscach bagażu.
  • Podróżując koleją unikać pustych przedziałów. Starać się nie spać w przedziale.
  • Wobec nieznanych osób nam osób powinniśmy zachować nieufność i nie przyjmować od nich żadnych poczęstunków.
  • Obsługę pociągu poinformować o podejrzanie zachowujących się osobach.
  • Jak najszybciej poinformować policję, gdy zostaną nam skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty.

  Również przed wyjazdem w podróż lub wychodząc na zakupy powinniśmy również pamiętać o zabezpieczeniu własnych mieszkań. Niestety możemy się spodziewać, że przestępcy nie będą „świętować”. Przede wszystkim należy pamiętać, aby:

  • drzwi wejściowe i okna pozamykać, aby uniemożliwić wejście do mieszkania osobom obcym nawet, gdy wychodzimy na kilka minut powinny zostać zamknięte (np. wyjść wyrzucić śmieci, do piwnicy itp.),
  • nikt nieuprawniony nie miał dostępu do naszych kluczy. Pozostawienie kluczy w zamkach, w drzwiach stwarza ich dostępność, a wtedy nasze mieszkanie stoi przed złodziejem otworem.
  • nigdy nie chować klucza pod wycieraczkę, do doniczki albo w innym „tylko nam” znanym miejscu,
  • zarówno dorośli jak i dzieci, w żadnych okolicznościach nie powinni opowiadać – obcym o posiadanych przez nas majątku oraz o miejscu, w którym je trzymamy.
  • nikt obcy bez powodu nie kręcił się po klatce schodowej. Zawsze można podejść i zaoferować pomoc we wskazaniu szukanego mieszkania. Przy okazji warto dokładnie przyjrzeć się i zapamiętać rysopis tej osoby. W razie podejrzenia, co do zamiarów osoby powinniśmy zadzwonić na policję.
  • podczas naszej nieobecności poprosić sąsiadów o zwrócenie uwagi na mieszkanie, o zabranie ulotek reklamowych z pod drzwi wejściowych, gdyż mogą one świadczyć o dłuższej nieobecności lokatorów.

  W sytuacji, gdy zostaniemy okadzeni natychmiast powinniśmy powiadomić o tym fakcie Policję.

  ź: KPP Leżajsk

  Poprzedni artykułŚwiąteczne kartki i inne cuda
  Następny artykułNiedziela Palmowa w Piskorowicach