Wychodzenie z nałogu wymaga wyrzeczeń

    170
    0

    – Jakie są pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu?

    – Od alkoholu można się uzależnić spożywając nawet niewielkie jego ilości. Niepokojące objawy to trudna do przezwyciężenia chęć napicia się, codzienne picie, np. wieczorem po pracy. Pijący często nie zauważają problemu, dostrzega go za to ich otoczenie.

    – Gdzie szukać pomocy?

    – Pierwszy krok to wizyta w poradni mieszczącej się w budynku szpitala. Specjaliści wskażą sposoby radzenia sobie z tym problemem. Drugi krok to Oddział Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych, gdzie leczy się pacjentów nie mogących samodzielnie wyjść z ciągu alkoholowego.  Pomagamy też uzależnionym od leków uspokajających i nasennych.

    – Co robić, kiedy chory nie chce się leczyć, a rodzina cierpi?

    – Trzeba do skutku namawiać, wskazywać drogę takiej osobie. W ostateczności odejść od uzależnionego, czy udać do sądu rodzinnego i opiekuńczego. Czasem drogą sądową można zmusić do leczenia.

    – Co zrobić, by trwale zachować trzeźwość?

    – Wytrwanie w trzeźwości dla osoby uzależnionej nie jest łatwe, wymaga zmian i wyrzeczeń. Nie należy przebywać w miejscach, w których jest spożywany alkohol. Ważna jest obecność kogoś, kto będzie wspierał taką osobę. Warto znaleźć sobie zajęcie, hobby, bądź skorzystać z innego rodzaju aktywności. Bardzo ważny jest udział w mitingach dla anonimowych alkoholików.

    Z doktorem Jerzym Kwiecińskim, ordynatorem Oddziału Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych w szpitalu w Leżajsku, rozmawiała Monika Olechowska.

    logolezajsk_male

    Punkt Konsultacyjno – Informacyjny ds. Profilaktyki Uzależnień. W czasie dyżurów udzielane są bezpłatnie porady psychospołeczne i prawne dot. problemów alkoholowych, przemocy w rodzinie i narkomanii. Leżajsk, ul. Rynek 1 (pod wieżą). Tel. 17- 242-62-55.

    Poprzedni artykułApel o pomoc
    Następny artykułCzar Azalii