Lada dzień ruszy budowa leżajskiej obwodnicy

  165
  0

  Prawdopodobnie w połowie czerwca zostanie podpisana umowa na budowę pierwszego odcinka obwodnicy Leżajska. Polsko-hiszpańskie konsorcjum, które wygrało przetarg, będzie miało 18 miesięcy na jej wykonanie.

  Znany jest już wykonawca, który wygrał prze targ na pierwszy, 4-kilometro wy odcinek obwodnicy nasze go miasta. Drogę wybuduje konsorcjum Budownictwo Polska i Construcciones Sanchez Dominguez Sando z Hiszpanii.

  Do rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wpłynęło 17 ofert od firm i konsorcjów zarówno z Polski, jak też z Hiszpanii, Portugalii, Litwy i Chorwacji. Najniższa oferta na realizację pierwszego etapu budowy drogi opiewała na 36,5 miliona zło tych, a najdroższa na 52 miliony złotych. Głównym kryterium wyboru wykonawcy była cena.

  URZĄD SPRAWDZI, RUSZY BUDOWA

  Zanim zostanie podpisana umowa na budowę, całe postępowanie przetargowe musi zostać sprawdzone. Kontrolę przeprowadzi Urząd Zamówień Publicznych. Zgodnie z ustawą Prezes UZP będzie miał 14 dni na jej dokonanie. Dopiero po zakończeniu kontroli wykonawca zostanie wezwany do złożenia zabezpieczenia umowy i ustalony zostanie termin podpisania umowy. 30 dni od daty jej podpisania, nastąpi przekazanie placu budowy wykonawcy – powiedziała nam rzeczniczka GDDKiA, Joanna Rarus.

  BUDOWA ŁĄCZNIKA JUŻ TRWA

  Zanim jednak powstanie obwodnica, gotowa będzie droga łącząca miasto z jej pierwszym etapem. Budowa łącznika rozpoczęła się kilka miesięcy temu. – W tej chwili w całości została już wykonana podbudowa drogi, która ma po łączyć miasto z obwodnicą. Obecnie zaczynamy montować ekrany akustyczne i układać krawężniki – mówi burmistrz miasta, Piotr Urban. – Mogę zapewnić, że nie ma żadnego zagrożenia dla naszej inwestycji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uważnie śledzi wszystkie nasze poczynania, a my musimy dotrzymać zobowiązania, że zbudujemy łącznik.

  17 LAT STA RA LI SIĘ O OBWODNICĘ

  Starania o obwodnicę dla miasta rozpoczęły się już w 1994 roku. Przez cały ten czas starania władz miasta miały wsparcie obecnego przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury, posła Zbigniewa Rynasiewicza, a także byłego marszałka Sejmu, obecnego posła PSL, Józefa Zycha. Pierwszy odcinek obwodnicy Leżajska liczy 4 kilometry i 99 me- trów. Za budowę obwodnicy odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

  KORZYŚCI DLA MIASTA I REGIONU

  Zdaniem władz Leżajska, budowa obwodnicy przyniesie realne korzyści nie tylko dla miasta, ale i dla całej Ziemi Leżajskiej. Obwodnica pozwoli na skrócenie czasu przejazdu przez miasto, a tym samym zmniejszy społeczne koszty użytkowania dróg miejskich. Po drugie, przeniesie ruch tranzytowy z centrum miasta na obwodnicę, przez co odciąży istniejący układ komunikacyjny i zmniejszy natężenie ruchu w Leżajsku.

  DWA PEWNE ETAPY

  Wiadomo już, że budowa leżajskiej obwodnicy po trwa do 2014 roku. W tym czasie powstaną dwa odcinki. Pierwszy, czterokilometrowy, którego budowa rozpocznie się latem, będzie prowadził od ulicy Ogrodowej, koło cmentarza w Giedlarowej, aż do lasu wierzawickiego. Odcinek ten będzie
  połączony z miastem przez budowany obecnie łącznik, który rozpocznie się na ulicy Jagiełły.

  Leżajska obwodnica zamiast trzech planowanych etapów będzie mieć tylko dwa. Trzeciego etapu, który miał się zaczynać w lesie wierzawickim i omijać Wierzawice, nie będzie. – W tej chwili jest już wyłoniony wykonawca. Wybrano konsorcjum polsko-hiszpańskie. Kilka dni temu
  rozmawiałem z dyrektorem Wiesławem Kaczorem z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Poinformował mnie, że protokół zatwierdzający wybór ofer ty jest u
  prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Przewidujemy, że w połowie czerwca umowa z wykonawcą zostanie podpisana. Jeżeli to nastąpi, to… czas start. Wykonawca będzie miał 18 miesięcy na budowę – mówi Piotr Urban. – Udało nam się w końcu zamknąć kolejny etap związany z budową obwodnicy Leżajska. Wyłonione w prze targu konsorcjum już niedługo zacznie pracę. Ważne jest również, aby na bieżąco przygotowywać i prowadzić dokumentację związaną z budową drugiego odcinka. Przypomnę mieszkańcom Leżajska i okolicznych miejscowości, że I i II etap budowy obwodnicy Leżajska wpisane są na listę projektów indywidualnych dla Programu Infrastruktura i Środowisko, uprawniających do dofinansowania z UE. Postępy w pracach da ją nie wątpliwie powód do radości poinformował Zbigniew Rynasiewicz.

  Poprzedni artykułLeżajski cadyk Elimelech z Baligrodu?
  Następny artykułW pożarze w Jastrzębcu spłonął ojciec i syn