Mombasa – sposób na afrykańskie wakacje

  231
  0

  Biura podróży pokochały Afrykę, zaś w ich ofercie coraz częściej można znaleźć propozycję wyjazdu do Kenii. Wczasy w Mombasie to doskonały sposób na spędzenie urlopu dla tych, którym marzą się podróże po Czarnym Lądzie.

  Mombasa to drugie pod względem wielkości kenijskie miasto, a zarazem duży i coraz bardziej popularny ośrodek turystyczny. Turystów przyciąga tu samo położenie miasta, które rozłożyło się na koralowej wyspie otoczonej wodami Oceanu Indyjskiego. Piękne rafy sprawiają, że jedną z najpopularniejszych rozrywek jest tutaj nurkowanie. Istnieją tu również bardzo dobre warunki do uprawiania innych sportów wodnych. Atrakcji nie brak i na lądzie. Mombasa jest miastem, w którym można skorzystać z licznych pól golfowych oraz z wycieczek rowerowych, organizowanych dla aktywnych turystów pragnących odbyć fascynującą podróż na dwóch kółkach wzdłuż wybrzeża. Na podróżnych czekają też liczne hotele, z których wiele zostało zaprojektowanych przez polskiego architekta – pana Zbigniewa Trzebińskiego.

  Dzieje miasta odbijają się na jego charakterze. Mombasa, założona w XI stuleciu przez arabskich kupców, trafiła później w ręce Portugalczyków. Pamiątką po nich jest potężny Fort Jezus, wzniesiony pod koniec XVI stulecia, w którym obecnie ma swą siedzibę Muzeum Narodowe. To ciekawa budowla, która została wpisana na listę UNESCO.

  O roli Mombasy jako największego w Kenii miasta portowego najlepiej do dziś świadczy portowa dzielnica Old Town, w której przeplatają się ze sobą wpływy kultury arabskiej oraz hinduskiej.

  Sama Mombasa zachwyca swą różnorodnością. Podczas spaceru ulicami miasta można ujrzeć liczne świątynie, najlepiej potwierdzające jego religijne i wielokulturowe bogactwo. Obok kościołów katolickich i anglikańskich wznoszą się tu świątynie parsów i sikhów. Ujrzeć tu można i obiekty podkreślające afrykański charakter miasta. To przede wszystkim piękne bramy, przez które można dostać się do centrum Mombasy. Mają one formę gigantycznych kości słoniowych. Afrykański klimat i powiew egzotyki poczuć można również w najbliższej okolicy miasta. Wystarczy odwiedzić Mazerę, w której znajduje się jedna z największych atrakcji. To ogród botaniczny, pełen egzotycznych drzew.

  Wiele uroku mają również miejscowe knajpki. Można w nich spróbować oryginalnych kenijskich potraw, przy czym prym wiodą dania ze świeżych ryb oraz ośmiornic. Miejscowymi rarytasami są również ugalii (puree z kukurydzy) oraz sukume wiki (gęsta zupa szpinakowa).

  Poprzedni artykułW mieście cadyka Elimelecha
  Następny artykułOdwiedziny w ŚDS