Razem dla dzieci i seniorów

  199
  0

  13 stycznia br. po raz dziewiętnasty Leżajsk zagrał z całą Polską w XXI Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem kwesty było ratowanie życia dzieci i godna opieka seniorów. W Leżajsku udało się zebrać 46 tys. zł.

  W niedzielny poranek 150 uśmiechniętych wolontariuszy wyruszyło w trasę z puszkami. Najmłodsza wolontariuszka miała… roczek. Kwestujących nie wystraszył nawet siarczysty mróz.  Pieniądze zbierano w Leżajsku, Wierzawicach, Piskorowicach, Kuryłówce, Brzózie Królewskiej, Dębnie, Biedaczowie i Nowej Sarzynie.  Najwięcej uzbierała Urszula Świąder. W jej puszcze znalazło się 1100 zł. Cały powiat zasypano czerwonymi serduszkami.

  Nad sukcesem leżajskiego finału WOŚP wiele dni pracował sztab mieszczący się w miejskim gimnazjum. W jego skład weszli: Damian Wyszyński, Ewa Rejman, Elżbieta Furmańska, Grażyna Olszowy, Andrzej Wyszyński, Urszula Wyszyńska, Stanisław Garbacki, Jerzy Rejman, Maria Horoszko, Anna Frań, Dionizy Kyc, Maria Ostolska, Anna Olechowska, Jolanta Kędzierska, Grzegorz Student. Pieczę nad przygotowaniami i przebiegiem imprezy sprawował szef sztabu – Damian Dec. Również przy Gimnazjum Miejskim znajdowała się scena, gdzie o godz. 15 odbył się koncert, którego gospodarzami byli Agnieszka Rydz i Piotr Drążek.

  Na scenie pojawili się m.in. „Meritum”, „Maraton Boogie”, „No Future”, „Outsider Blues”, „Bongostan” i „The Balangers”. Koncertowi towarzyszyła licytacja oraz pokaz sztucznych ogni. Publiczność uczestnicząca w koncercie mogła również obejrzeć krótki film z leżajskiego szpitala prezentujący sprzęt medyczny zakupiony przez Fundację WOŚP. Ordynator oddziału dziecięcego – dr Krzysztof Kwieciński – opowiadał o wykorzystaniu i wartości tego sprzętu. Film został przygotowany przez Harcerską Telewizję Internetową HarcTV. Na uwagę zasługuje również inicjatywa, z którą leżajski sztab wyszedł po raz pierwszy. Wspólnie z fundacją DKMS Polska w ramach WOŚP  zorganizowany został Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. W sali gimnastycznej gimnazjum utworzono punkt rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Osób wyrażających chęć niesienia pomocy zgłosiło się wiele, ale nie wszyscy mogli zostać zakwalifikowani jako potencjalni dawcy. Udało zarejestrować się 30 osób. Leżajska Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy była obsługiwana medialnie przez ekipę HarcMedia.

  Finał udało się zorganizować dzięki wsparciu sponsorów oraz pomocy miejskich instytucji, szkół, harcerzy, jednostki strzeleckiej, policji, straży pożarnej, pracownikom banku.

  Niestety, w tym roku nie udało się przewyższyć ubiegłorocznej kwoty. Złożyło się na to kilka czynników. Nie bez znaczenia była zmiana miejsca imprezy, spowodowana remontem budynku MCK, przeciwnikiem była też niesprzyjająca pogoda. Bardzo mroźny i zimny wieczór sprawił, że mało osób uczestniczyło w koncercie i licytacjach. A szkoda, bo zespoły grały naprawdę świetnie. Jak zwykle nie zawiedli nasi fantastyczni, niezmordowani wolontariusze.

   

  Autor: MONIKA MATUSZKO

  Poprzedni artykuł„Marsz Wyzwolicieli”
  Następny artykuł10 mln zł na aktywizację bezrobotnych