Turki czytają dzieciom

    212
    0

    Święta Wielkanocne to bogaty okres w polskiej obrzędowości ludowej. Każdy region kultywuje odmienne tradycje. W naszej gminie nie wyobrażamy sobie Wielkanocy bez Turków. Wiadomo, że tradycja ta najbardziej cieszy dzieci. Już w marcu w Gminnej Bibliotece zorganizowaliśmy spotkanie z Turkami. Odbyło się ono w comiesięcznym cyklu Wieczorów Głośnego Czytania.

    Gościliśmy przedstawicieli oddziałów z Grodziska Dolnego, Grodziska Górnego, Zmysłówki i Grodziska Nowego. Panowie: Marek Czerwonka, Krystian Kot, Dariusz Kulpa, Wojciech Leja, Mateusz Nowak i Łukasz Skiba przyszli na spotkanie z dziećmi w pełnej gali, prezentowali się pięknie – młodzi, przystojni w mundurach…

    Ze szczegółami opisali dzieciom elementy swoich strojów. Mogliśmy dostrzec odmienność umundurowania poszczególnych oddziałów – różnice w kształcie i kolorze czapek, kolorze szarf czy lampasów. Najistotniejszą różnicą między oddziałami Turków jest oręż. Grodzisko Dolne, Grodzisko Nowe i Zmysłówka włada szablami, a Grodzisko Górne karabinami.

    To właśnie uzbrojenie najbardziej zainteresowało najmłodszych. Dzieci były tak zaaferowane, że trudno było im się skupić na słuchaniu bajek. Każdy mógł „przymierzyć się” do karabinu i szabli. Panowie z Grodziska Górnego przyszli z nowymi karabinami, które zrobiły furorę wśród dzieci. Dowiedzieliśmy się od gości, że od bieżącego roku musztra zostanie wzbogacona o nową komendę –„pal”. Mieliśmy okazję usłyszeć taki wystrzał. Nowa broń w pełni zasługuje na miano broni hukowej, aż trudno sobie wyobrazić wystrzał z kilkunasty takich karabinów równocześnie. Nikogo chyba nie zdziwi, że wszyscy mali chłopcy chcą być Turkami. Możemy być spokojni, ta piękna tradycja w naszej gminie nie zaniknie. Najmłodszych nie zraziło nawet opowiadanie Panów o wielogodzinnych próbach, poświęcaniu czasu podczas obu dni Świąt, trudnościach i sporych kosztach na skompletowanie stroju. Uświadomiło nam to, że uczestnictwo w obrzędach Wielkiego Tygodnia, musztry paradne, ubarwianie Świąt to nie tylko zaszczyt, ale i duże poświęcenie, za które podziwiamy Panów.

    Podczas spotkania, za pomocą projektora i dużego ekranu zaprezentowaliśmy dzieciom kilka pokazów musztry w wykonaniu różnych oddziałów Turków. Najmłodsi domagali się maszerowania z gośćmi, tego nie udało się nam zrealizować. Szkoda, ale za rok też będzie Wielkanoc i może uda się zaprosić przedstawicieli innych oddziałów. Dziękujemy Panom: Markowi, Łukaszowi, Krystianowi, Dariuszowi, Wojciechowi, Mateuszowi za zaprezentowanie się przed najmłodszymi czytelnikami biblioteki. Winszujemy odwagi, wielu Waszych kolegów nie odważyło się na spotkanie z dziećmi i czytanie bajek. Goście spisali się na medal.

    Poprzedni artykułKrzyż Papieski w Grodzisku Dolnym
    Następny artykułV Leżajskie Targi Pracy 2012