Uczniowie SOSW w belgijskim Roeselare!!!

  200
  0

  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Leżajsku już drugi rok realizuje projekt programu Comenius. W dniach 03-07.12. 2012r. pięcioro uczniów klas zawodowych wraz z opiekunami Izabelą Majcherczyk, Lidia Kanią i Moniką Pęcak spędziło kilka dni w szkole w północnej części Belgii w mieście Roeselare.
  Podróż samolotem, możliwość zwiedzenia stolicy Europy od początku budziły wiele emocji wśród podopiecznych ośrodka. Mimo ponurej grudniowej aury uczniowie zobaczyli dużo ciekawych miejsc. Już w pierwszym dniu mieli okazję podziwiać zabytki Brukseli takie jak Katedra Św. Michała, zobaczyć jej nowoczesna architekturę stolicy Europy jak i atrakcje turystyczne m.in. Brukselski Atom. Wyjazd był wspaniałą okazją do poznania kultury i tradycji około bożonarodzeniowych, poznania kuchni belgijskiej i wielu jej smakołyków.

  Szkoła w której uczniowie spędzili ten tydzień, znacznie różni się od naszego ośrodka. BuSO Onze Jeugd kształci uczniów w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym z problemami wychowawczymi i zaburzeniami w zachowaniu. Posiada ona ogromną bazę lokalową, dostosowaną do specyfiki kształcenia zawodowego: sale lekcyjne, gabinety specjalistyczne oraz hale ślusarskie, stolarskie i budowlane przeznaczone do praktycznej nauki zawodu. Zdecydowany respekt budził u uczniów tamtejszy system oceniania zachowania i szereg reguł panujących w szkole.

  Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych i wykonali dwie prace techniczne z elementami stolarstwa. Sami również mieli okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami praktycznymi wykonując wspólnie z innymi uczniami z tej szkoły faworki i róże karnawałowe.

  Czas wolny od zajęć obfitował w wiele atrakcji, zwiedziliśmy miasto Roeselare, odwiedziliśmy kręgielnie i delektowaliśmy się belgijskimi friches. W państwie w którym kolarstwo to sport narodowy nie sposób było nie zwiedzić muzeum rowerów.

  W przedostatnim dniu pobytu nasi uczniowie wzięli udział w międzynarodowej szkolnej wycieczce do Brugge – miasta zwanego Wenecją północy z szeregiem kanałów rzecznych, cudownych zabytkowych kamieniczek, z przepięknym Ratuszem w stylu gotyckim. Wszyscy mieliśmy okazję do zostawienia intencji jak i podziękowań w Bazylice świętej krwi w której wystawiana jest fiolka z krwią Pana Jezusa.

  Niezapomniane zostanie lodowisko w centrum tego zabytkowego miasta. Wszyscy uczniowie mieli okazję do spróbowania jazdy na łyżwach, wspólnym wyścigom zabawom w berka, przewrotkom nie było końca.

  Nasza delegacja zostawiła Belgię zaśnieżoną i mroźną, pogoda nie popsuła jednak naszych humorów nasz lot odbył się planowo a my wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni. Wyjazd dla każdego z uczestników na pewno pozostanie niezapomniany na wiele następnych dni.
  M.P

  ź: Starostwo Powiatowe

  Poprzedni artykułPrzybieżeli do Betlejem…
  Następny artykułW Podlesiu otwarto filię ŚDS